Úvod arrow Zpravodaj arrow Mladá kamera Uničov
Mladá kamera Uničov PDF Tisk E-mail
Napsal Vancak Petr   
Jan Krafnetr ve svém článku vzpomíná a uvažuje nejen o této filmové soutěži.

mk

MLADÁ KAMERA  je soutěž pro autory do třiceti let, a když v roce +1974 začínala, bylo v CKK už všem o trochu víc.
Proto ji náš klub moc nesleduje. Pro mne byla naopak branou do světa filmových amatérů. S Pavlem Dražanem jsme byli oba zaměstnanci FSB a on mne obsadil do svého amatérského filmu. Některé spoluobčany pokud jsou ruského původu  ještě dnes  vyděsím svou tehdejším zaměstnaneckým průkazem... jenže to neznamenalo FEDERAL SECURITY BYRO, nýbrž FILMOVÉ STUDIO BARRANDOV. Oba jsme pracovali v oddělení dekorační techniky, Pavel jako malíř, já jako truhlář. Profesionální výrobu filmu jsme tedy viděli hodně zblízka. Brzy jsem měl kamarády i ve FLB tedy laboratořích.
Protože jsem od 14 let fotografoval, byl pro mne pohled na vyvolávací automat větší atrakcí  než pro toho, kdo viděl jen plechovou almaru.
Ale to bylo v minulém století.  Dnes jsou FLB už jen město duchů.
Mladá kamera údajně vznikla pro mladé autory, aby jim neodnášeli ceny ti zkušenější. Kdo nástup normalizace pamatuje, ví, že spíš Svaz mládeže hledal prostor pro svůj ideový dohled. Však se také Pavlovy filmy brzy dočkaly řady zákazů.
Letos MK slavila 40 let. To jsem nemohl vynechat. Kino bylo plné mládeže a optimizmu. Je digitalizované a tak autoři mohli svá dílka vidět na plátně větším než je jejich byt a ve 2K. Bohužel už bez pana Kadlčíka. Tento zakládající člen zemřel vloni.
Město Uničov si však patrně uvědomuje, že svět zná Uničovské Strojírny a tuto soutěž. Bude tedy o ni pečovat. Kdyby se však programu neúčastnily filmové školy, byl by poloviční. Komu mám vyprávět o nabitých sálech v minulém století? A proč vlastně?
Takže končím tuto zprávu pro ČKK a kolegové: pošlete tam svá vnoučata. Jestli se zapojí do druhé čtyřicítky Mladé Kamery, možná pak přijdou i mezi nás.

Zapsal Jan Krafnetr.

http://www.mkzunicov.cz/mlada-kamera/

Aktualizováno ( Pátek, 23 leden 2015 )
 
< Předch.   Další >
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License. Webdesign by Mercy s.r.o.