Úvod arrow Zpravodaj arrow 25.10.2010 - Kurz, technický večer.
25.10.2010 - Kurz, technický večer. PDF Tisk E-mail
Napsal Antonín Ečer   

Dne 25.10.2010 proběhlo školení  vedené Petrem  Láškem o  technice zpracování hudební a zvukové složky sestříhaného videozáznamu pro amatérské video.

Technickou výpomoc zajišťoval Tomáš Hordějčuk.

V první části školení jsme byli seznámeni s pomůckami zvukařů profesionálů - jejich vybavením - různými druhy mikrofonů, krytem na mikrofon zvaný bambus, způsob zasazení mikrofonu do gumových držátek proti otřesům a způsob,kterým jsou tato  zařízení prakticky používána. Nedílnou součástí vybavení zvukaře jsou též sluchátka -  následuje  ukázka několika typů sluchátek.  

 Dále jsme byli seznámeni s faktem, že ukazatel zvuku na kameře má být nastaven na 2/3 intenzity a signál nemá zasahovat do červeného omezení, což mě velice překvapilo,neboť jsem  dosud nezjistil,  jestli moje kamera má nějaký zvukový ukazatel, který jsem doposud nezaregistroval.(SONY DCR-TRV310E)-což je moje chyba. 

Dále jsme byli varováni před použitím střihového programu Movie  Maker, který neumožňuje přesný střih obrazu ani zvuku.  

Další ukázka se týkala kondenzátorového mikrofonu, vysvětlení fantomového napětí na kameře, vysvětlení brumu zvuku a způsobům jak tomuto jevu předcházet.(zapojením všech přístrojů na jedinou prodlužovačku, nebo použít Diboxu, který v sobě obsahuje odrušení.- viz: věda jménem Šńůrologie) . 

Další ukázka soupravy bezdrátového propojení přes vysílačku, klopového mikrofonu s vysvětlením jeho použití. Následně nám byl promítnut testovací DVD na  kontrolu nastavení prostorového pětikanálového zvuku a s jeho problematikou.  

Tomáš Hordejčuk nám objasnil 3 základní složky zvuku: reálný zvuk,komentář, a hudba , jejich mixování tak, aby byly ve vzájemném souladu - a předvedl videoukázku - stereozvuk- amatérské video v profi-úpravě s vysvětlením, jak a s kterými střihovými programy takto pracovat. Tomáš též odpověděl na některé dotazy  členů klubu ohledně této problematiky.  

Další ukázka  Petra Láška poukazující na chybný přístup v ozvučování amatérských videí byla vybrána ze soutěžního videa Amatfilm 2008.   

Tento seminář nám poskytl  nový náhled na tuto problematiku a též jsme vděčni  lektorům za jejich odborné  a uspokojivé  odpovědi na  dotazy týkající se práce se zvukem.  

Již se těšíme na příští školení, které se bude týkat práce se střihovými programy. 

zapsal: Antonín  Ečer 
Aktualizováno ( Čtvrtek, 28 říjen 2010 )
 
< Předch.   Další >
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License. Webdesign by Mercy s.r.o.