Úvod arrow Zpravodaj arrow 48. ročník BFA.
48. ročník BFA. PDF Tisk E-mail
Napsal Jan Krafnetr   

48. ročník Benátky Filmových Amatérů.

Letošní ročník proběhl v tradiční, velmi přátelské atmosféře, kterou se daří pořadatelům udržovat  již od počátků soutěže.  Tehdy soutěž probíhala dole, pod kopcem, v dřevěném domečku firmy Karborundum. Domeček v roce 2002 odnesla velká voda, a  firmu  ještě před tím privatizace.Město však soutěž zvedlo, doslova i do písmene. Teď je soutěž na kopci a optimizmus září ze všech. Od dam v recepci a v bufetu, až po pana starostu. Ústy konferenciéra, promítače a zvukaře  v jedné osobě bylo vyjádřeno přání, nepřerušit tradici a vydržet až do jubilejního padesátého ročníku a pokračovat dál. Statečnost tohoto odhodlání je zřejmá  tváři v tvář vyhlídkám na ztrátu dotace od ministerstva v příštím roce, i ztráty ubytovny pro účastníky.

Symbolicky situaci vyjádřili pozváním přítomných autorů na věž místního zámku. S nadhledem sobě  vlastním nám tam ukázali, jak staré Benátky s výstavbou z počátku dvacátého století, tak v opačném směru paneláky současné i zbytky závodu Karborundum.  O symboličnost situace se postaralo i dušičkové počasí, když hustou mlhou zahalilo obzor.  

Porota ve složení S.Oktábcová, a pánové Růžička, Valušiak a Tuščák udělila 10 čestných uznání a řadu cen. Ceny dodali sponzoři a tři hlavní ceny Benátský Oskar – byla trojice keramických ptáků. Keramické ceny patří k soutěži od počátku  a jsou tradičně z místních zdrojů.

Jedním ze sponzorů je také cukrovar ze sousedního města a tak si šťastlivci odnesli z tomboly jednokilové balíčky cukru. Chcete-li si přátelé osladit život, tak točte.

Z našeho klubu se soutěže zúčastnili svými filmy tři členové –
paní Jaroslava Štastná filmem „Valdštejnské slavnosti“,  
Jiří Elsner  filmem „ Šedesát let lanovkou na Sněžku“ 
a dva filmy „Velká Kunratická“ a „ Laco Déczi“ do soutěže poslal Václav Fořt.   

Ceny obdržel :

Cena EFEP Ing. Jiří Zejval Benátky nad Jizerou 
Velká kunratická - Václav Fořt

Cena EFEP Ing. Jiří Zejval Dražice 
Šedesát let lanovkou na Sněžku - Jiří Elsner

 

Oskary si odnesli soutěžemi protřelí borci, sběratelé cen, pánové Míša Kheil z Prahy, Ján Kuska z Liptovského Mikuláše a Jiří Beneš ze Dvora Králové nad Labem.

Nevím, ale nějak jsem měl dojem, že letos na soutěži ubylo diváků. V letech minulých se mě zdál být sál plnější. Také to mělo za následek, že v sále bylo trochu více chladněji a tak fyzicky slabší jedinci nevydrželi. První odpadl Václav Fořt a druhý den ulehl s chřipkou Milan Haškovec.  Takže za rok tam bude muset z našeho klubu jet více lidí, aby se sál více zadýchal a bylo tam tepleji.

  Zapsal Jan Krafnetr

Aktualizováno ( Pondělí, 02 listopad 2009 )
 
< Předch.   Další >
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License. Webdesign by Mercy s.r.o.