Úvod arrow Zpravodaj arrow Zpráva o hlavní klubové soutěži, od dvou třetin poroty, jmenovitě od Ant. Ečera a Josefa Košaře.
Zpráva o hlavní klubové soutěži, od dvou třetin poroty, jmenovitě od Ant. Ečera a Josefa Košaře. PDF Tisk E-mail
Napsal Antonín Ečer   
Hlavní klubová soutěž proběhla po dva klubové večery a to 31.3. a 7.4.2008.  Do soutěže bylo přihlášeno celkem 17 videopořadů – filmů. První večer bylo promítnuto 10 filmů, druhý večer 7 filmů. Tento druhý večer byly také hned vyhlášeny výsledky soutěže a začal rozbor soutěžních filmů  a pohovor poroty se soutěžícími i přihlížejícími členy ČKK.  

Porota hodnotila filmy ve složení : Josef Košař, ing. Zdeněk Kopka a Antonín Ečer.  Porota rozdělila promítnuté filmy do pěti kategorií a to : animovaný, cestopis, reportáž, hraný film a dokument.

Porota, aby měla lehčí rozhodování,  měla k dispozici bodovací tabulky. Takže výsledky.

 

První místo v kategorii ANIMOVANÝ FILM : – Jako jediný se svým animovaným filmem zúčastnil Jaroslav Nykl, a jako vždy byl nejlepší. Jeho nový film se jmenuje PŠŠST a jako vždy – perfektní, osobitě a nenapodobitelně zpracovaný, kreslený příběh lupiče.  Co víc o tom psát? Já mu dal 82 bodů.


Hodnocení J.Košaře :
Krást se nemá. O tom je tato Nyklova animovaná hříčka. Je to zajímavé, jak ti  Jardovy pajduláci si dovedou získat přízeň diváka. Asi to je tím, že to nejsou jen tak nějací panáci, ale že ty postavičky mají ducha. Úroveň provedení jako vždy vysoká. Takže - bezva.


CESTOPISY :

1.místo  : SAKRAMENTO – autor Vladimír Janíček. 61 bodů.  Délka filmu 16 min. Cestopisný snímek s výkladem historie místa. Velmi dlouhé záběry – často velmi chybně nastavena hudba. Málo detailů, komentář odříkaný bez zaujetí.


Hodnocení J.Košaře : 
Filmy pana Janička se vyznačují pečlivou přípravou a provedením, mají kvalitní kameru a střih. A tak jsme se nechali unášet  kultivovaným ženským hlasem, který nás zřetelně provázel historií pevnosti i muzeem železnic. Chválím.

2. místo : KALIFORNIE – autor Vladimír Janíček. 66 bodů. Délka filmu 15 min. Tento snímek jsem hodnotil více body vzhledem k lépe pronesenému komentáři.  Opět stejné chyby s nasazováním hudby. Zde ve filmu už více detailů a klidnější kamera.


Hodnocení J.Košaře :

Dobře mixovaná, s filmem souznějící  hudba pod celým filmem.  Dobře ženským hlasem namluvený věcný komentář.  Autor nás zasvěceně provází  zajímavými místy Kalifornského státu i jeho historií. Neunikne mu nic ani z nádherné  přírody - květiny , mohutné stromy, zřejmě sekvoje,  všelijací živáčkové a podmanivý hukot moře. I když si nechali ujet historický vlak, dorazili na konec  také na ochutnávku do vinařské oblasti. Tak teda živioóoo…..3. místo : 180 MINUT VE  VERSAILLES – autor Josef Maršík. 59 bodů.  Délka filmu 14 min. Zajímavý cestopisný snímek ukazuje nádheru paláce a zahrad. Často jsou používány rychlé švenky a velmi vadí násilný střih – pohled ze sálu do zahrady /neorámovaný oknem/ a okamžitý návrat do sálu.


Hodnocení J.Košaře :

Dobře namluvený věcný komentář.  Jen na jednom místě - "ložnice krá -- spolkl konec. Film provází vhodná hudba, kamera na úrovni, drobné nedostatky, zachvění atd. lze omluvit, protože celý  film je snímán za pochodu. Autor pohotově zachytil nejen všechny pamětihodnosti, ale i prostředí plné života.4.místo : PUTOVÁNÍ PO ČESKU -  autor Igor Goryunov. 62 bodů. Délka filmu 5 min. Soubor prolínaných diapozitivů. V celém filmu asi jen 3-4 záběry kamerou, bez bližšího určení místa. Diafon zpestřen trikem padajícího listu.   Hudba dobrá, celek působí velmi dobře.  Hodnocení J.Košaře :

Fotograficky dobře komponované statické záběry zajímavých míst a  krás naší  přírody pomocí dobře volených elektronických přechodů skloubil autor do pohledného leporela a podložil  příjemnou hudbou. Ku podivu jediný kinetický záběr jedoucích lodí nikterak nenarušil celkovou koncepci . Záběr seřazených nohou zaujal svou  neotřelostí. Jen jsem se podivil, kdeže tu máme  delfíny.5.místo : ČESKÝ RÁJ – autorka Marie Maršíková. 60 bodů. Délka filmu 6 min. Hodně záběrů – celků, chybí více detailů, určitá neostrost, spojení hudby s obrazem-průměrné.


Hodnocení J.Košaře :
A je tu další leporelo hezky poskládané z pohlednic  Českého ráje. Spolu s věcným komentářem nás autorka provází po všech jeho zajímavostech

REPORTÁŽE :

1.       místo :  DAR RODNÉMU KRAJI – autor Josef Jíša  a Jiří Pflígl. 81 bodů. Délka filmu 21 min. Perfektní reportáž, vynikající hudební doprovod, zdařilé snímání více kamerami, nádherné prostřihy, skvělá režie a dramaturgie.  Perfektně vytvořena reportáž z otevření stálé muzejní expozice  sochaře a výtvarníka pana Preclíka v Hradci Králové.  Expozice  byla otevřena  minulý měsíc.  Po dokončení filmu však sochař pan Preclík umřel.  To už však ve filmu není, takže film je dnes již vlastně, velmi vzácným dokumentem.


Hodnocení J.Košaře :

Prozatím nejdelší film je dokument o všestranném umělci profesoru Vladimíru Preclíkovi a jeho galerii v Hradci Králové.  Obsáhlý a dobře zaznamenaný zahajovací proslov kurátorky výstavy se nesl pod názorným záznamem  celého dění, takže není potřeba komentáře. Na závěr sám pan profesor si nad svými exponáty zavzpomínal na svůj život a na své dětství a na svého otce, "mašinfíru“.  Film je dobře natočen, má přesný střih a vůbec není nudný.


2.       místo :  JIZERSKÁ PADESÁTKA – autor Václav Fořt. 80 bodů. Délka filmu 10 min.


     Velmi působivé záběry  cyklistického závodu, svižný střih až někdy „přecházejí   oči“. Vynikající  a dramatická kamera. Zvuková skladba filmu umocňuje atmosféru závodu. 

Hodnocení J.Košaře :  

Jizerská padesátka,tentokrát jako cyklistický závod. Perfektně  udělaná reportáž, kde hned z kraje autentická hudba svým  rytmem doslova vtáhne diváka do děje. Toto svižné tempo si film udržel po celou dobu.  Závodu se účastnili všechny kategorie "od "prťat" až po historická kola. Ale není to jen samotý závod, nýbrž i všechno kolem, až po logické zakončení.  Nemá to chybu.


3.
      
místo : TRUTNOVSKÝ MARATON –autor Václav Fořt. 80 bodů. Délka filmu 4 min.

  Opět svižná reportáž, charakteristický rukopis autora spolu s uměním vidět, uchopit  a zpracovat zvolený námět. Působivé používání triku obraz v obraze, rytmus, soura obrazu a hudby. Detaily strhané rysy závodníků i pocity vítězů – prostě výborný film. 

Hodnocení J.Košaře :

Místo závodu se tu autor vydováděl ve spoustě krátkých záběrů  všeho možného,  divoce pospojovaných v rapidmontáži. Celkový dojem - nic moc.  Autor má na  víc.HRANÝ FILM :  

1.       místo : CO ŘÍKÁ ?  - autor Václav Fořt. 67 bodů. Délka filmu 3 min.

Výborně natočený vtip. Výborně zahrané neherci, velmi dobrá kamera.


Hodnocení J.Košaře : 

Po všech stránkách perfektně udělaná anekdota.

2.místo : POUZE PRO ŽENY : - autor Igor Goryunov.79 bodů. Délka filmu 7 min. Gangsterka kombinovaná prvkem scifi-parodie. Dobře filmově zpracovaná, hudebně skloubená, výborná kamera využívající průhledů, odrazu zrcátka a propracovaných detailů.


HODNOCEN: J.Košaře :   

Tak tady se autor vyřádil. Ještě že ho manželka s dcerou podporují v tom, jak přenocovat v hotelu pouze pro ženy.  A ne jen v tom.  Jak jsme si už zvykli, "Studio Goryunov" má po všech stránách vysokou úroveň. Co dodat - je to prima.

3.místo : MALÁ MOŘSKÁ VÍLA :  - autorka Monika Nováková. 62 bodů. Délka filmu 12 min. Romantická pohádka, přesvědčivá práce herců, vadí ale způsob komentáře. I když je i někdy vtipný, nesedí. Některé záběry neostré, roztřesené a nejméně některé 3 x opakované.

Hodnocení J.Košaře :  

Já nevím že tu paní Novákovou políbí můza  vždycky někde na výletě a v tu ránu vytvoří hraný film. Jenže pak už není čas na vytvoření pohádkově malebného obrazu a vše se odehrává v reálu.  Že by to byl záměr?  I když, ten skok dívky do vody se povedl přímo pohádkově. Co ale nejvíc vadí je přednes  komentáře. Žel, při vší snaze, není to každému dáno. Kdyby to tak převyprávěla ta osmiletá Sochůrkovic holčička, to bylo něco. Co vy na to pane Hansi CHristiane Andersene?


4. místo :  Pět známých písniček – autor  Milan Haškovec. 57 bodů. Délka filmu 4 min. Použití záběrů ze starších autorových filmů napasovaných na písničkové pasáže. Vtipné, ale ne zrovna esteticky podané scénky.


Hodnocení J.Košaře : 

Tady Milan  sklouzl do lascivnosti, zejména v zakončení úvodní sekvence " Na plný plyn", kde je přímo bravurně  zachycen při konzumaci dobrého jídla až po ono nechutné ubzdění, I když je to lidský, nedělá se to vždycky.

  

DOKUMENT :

 

1.       místo :  Prostřelený klobouk – autor František Dedek. 67 bodů. Délka filmu 18 min.

Autor se pokusil zdokumentovat okamžiky posledních dnů II. světové války v oblasti svého bydliště, v Praze Na Žvahově. Dotazy u místních pamětníků- záslužná činnost, ale soubory matných vzpomínek a někdy si i odporujících výpovědí, nedávají přesný obraz minulosti. Autor použil velmi dlouhé a táhlé záběry, které neodpovídají dramatičnosti některých výpovědí.


HodnoceníJ.Košaře :  

Dr.Fr.Dedek stále dokazuje, že není potřeba chodit pro  náměty kdo ví kam.  A tak sáhl do svého dětství, odkud se  postupně dobral až ke vzpomínkám očitých svědků,  jak hrozná válečná  léta prožívali občané Žvahova a Hlubočep.  To vše propojil dobře volenými prostřihy.  Škoda že nevyužil možnosti počítačové techniky na vyrovnání nevyrovnané tonality.


2.
     místo : STUDNA – autor Tomáš Hordějčuk. 69 bodů. Délka filmu 4 min.  

        

Film natočil Tomáš Hordějčuk fotoaparátem a je vidět, že i takovým přístrojem, lze i za cenu snížené kvality obrazu, udělat zajímavý dokument.  Na výletě tak autor zachytil neplánované události.  Téma velmi dobře zpracoval a svými sugestivními záběry nám ukázal studnu a chodbu k ní,  kdysi vybudovanou uprostřed mělnického náměstí.  Dnes je studna zakryta dlažbou a právě dnes se k ní dostaneme pouze  dlouhou, podzemní chodbou.


Hodnocení J.Košaře :¨

Autor při výletu objevil na Mělniku zakopanou studnu. A co teď,kamery nemaje ? Využil tedy možnosti videozáznamu na svém Canonu a zachytil vše co mohl,  a to docela zajímavě. Jen ten komentář mu hlasově moc nevyšel.


3.místo : FÍKOVÉ KNEDLÍKY – autor Václav Jágr. 65 bodů. Délka filmu 8 min.

Výborná osmiletá komentátorka a herečka vtipně glosuje vývoj a pěstování fíkovníku na zahradě v pražských Střešovicích.  Po vypěstování plodů ještě uvidíme jejich zpracování do knedlíků včetně jejich konzumace.  Dívenka jako  komentátorka a herečka ve svých osmi  letech přímo exceluje. Filmu chybí více pohledů kamery, zajímavé jsou počítačové triky ve filmu. Trochu vadí absence hudebního konce v poslední pasáži filmu.


Hodnodení J.Košaře : 

Jasotron se snaží. Vyrobil parádní hranou instruktáž o pěstováni fíku u nás, až po závěrečný recept na fíkové knedlíky a jejich konzumaci. Hudba se hezky prolíná a poslouchá. Maketa otevřených úst není dobře nasnímána. Přímé světlo, které na ni dopadá příliš zdůrazňuje že jde o maketu, a to přece nebyl  záměr, lépe by bylo stínem ji trochu odvignetovat a zachovat  tak iluzi otevřených úst.Poiídání knedlíků je příliš dlouhé, zejména závěrečná mrtvolka.  Co je ale na tom filmu  nejkrásnější, je nádherný přednes komentáře osmiletou Javůrkovic holčičkou. No to je nádhera. Artikulace, intonace , melodický  hlas, přesné nasazení,  zkrátka  je to jedničku a s velkou řadou hvězdiček. Gratulujeme.

  
4.místo : STARCI NA WEBU – autorka Eva Benešová.  62 bodů. Délka filmu 4 min. Vtipně pojatý stav adaptace seniorů na vývoj a pokrok současné počítačové techniky. Slušná kamera,přiměřený zvukový doprovod.Chybí více detailů, některé záběry neostré.

Hodnocení J.Košaře :
Tak paní Benešová si nechala zavést internet a aby se pan manžel necítil odstrkován,rafinovaně pořídila hned dva počítače!  A tak zatím co se paní Benešová snaží vniknout do tajů počítačové střižny, pan manžel si to brouzdá po internetu. No to se dějou věci v téhle domácnosti.

 


 

Tak takové je naše  hodnocení  soutěžních filmů a jejich bodové ohodnocení. V  celku pak porota rozhodla o pořadí tak, jak jsem uvedl výše já. Porota hodnotila jednotlivé kategorie zvlášť , celkové hodnocení nechala na divácích. A tak dle divácké ankety byly vybrány divácky nejúspěšnější filmy takto :

1.místo  - film Jaroslava Nykla „PŠŠST“

2.místo  - film Igora Goryunova  „Pouze pro ženy“

3.místo film Františka Dedka „Prostřelený klobouk“

Přejeme všem členům ČKK další úspěchy nejen v klubových soutěžích. Porotil a zapsal Antonín Ečer a Josef Košař.

   
Aktualizováno ( Pondělí, 14 duben 2008 )
 
< Předch.   Další >
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License. Webdesign by Mercy s.r.o.